Atkarības definējums, atkarību izraisošo vielu klasifikācija un alkoholisma veidošanās

Atkarība ir hroniska un progresējoša slimība, kas ietekmē ne tikai cilvēka fizisko un psihisko veselību, bet arī sociālo statusu un personību.

Kad tiek runāts par atkarībām, cilvēki pārsvarā zina nosaukt tikai dažus izplatītākos jeb “tradicionālākos” atkarību veidus, tomēr atkarību veidu ir ļoti, ļoti daudz – pastāv atkarība no ēšanas, iepirkšanās atkarība, atkarība attiecībās, datoratkarība, internetatkarība, vielu atkarības utt. Vielu atkarības veidojas, lietojot dažādas vielas, kas iedarbojas uz cilvēka psihi, piemēram, nikotīns, dažādi medikamenti, alkohols, nelegālās narkotiskās vielas spēj ļoti ātri iedarboties uz cilvēka psihi, tādējādi izmainot cilvēka domāšanu un citus procesus.

Pasaulē ir izplatītas daudz un dažādas atkarību izraisošo vielu klasifikācijas. No juridiskā viedokļa tās var iedalīt divās grupās: nelegālajās vielās un legālajās vielās.

Nelegālo vielu glabāšana, izplatīšana un lietošana ir aizliegta. Pie šīm vielām pieder visas narkotikas – dažādi stimulatori (kokaīns, ekstazī), halucinogēni (LSD, marihuāna), opiāti (opijs, heroīns) u.c.

Legālo vielu lietošana ir atļauta, sasniedzot konkrētu vecumu un ņemot vērā noteiktus nosacījumus (noteiktu vietu, laiku utt.). Legālās vielas dažādu apsvērumu dēļ (vēsturisku, kulturālu un citu apstākļu dēļ) ir plaši integrētas sabiedrībā, taču legālo vielu lietošana sakrīt ar vairākiem apstākļiem, kuri var izraisīt atkarību.

Legālās vielas – nikotīns, kofeīnu saturošie dzērieni, inhalanti jeb šķīdinātāji u.c. Arī alkohols tiek pieskaitīts pie legālajām vielām.

Ilgstoša alkohola lietošana var būt bīstama. Cilvēki sāk dzert arvien vairāk un biežāk un, mēģinot pārtraukt, saskaras ar smagām paģirām. Paģiras (sarunvalodā bieži varam dzirdēt vārdu “pohas”) – smags fizisks un psihisks stāvoklis, ko izraisa pēkšņs pārtraukums narkotisko vielu (piemēram, alkohola) lietošanā. Paģirām raksturīga svīšana, trīce, murgi, uzbudinājumi u.c. Dažādos interneta portālos un grāmatās ir pieejama pat informācija par to, kā vislabāk pārvarēt paģiras.

Atkarību, kuru rada alkohols, varam apzīmēt ar jēdzienu “alkoholisms”. Alkoholisma veidošanos nosaka trīs faktori – bioloģiskie faktori (iedzimtība, augsta gatavība ļoti ātri pierast pie reibinošiem dzērieniem, kas pārmantota no paaudzes paaudzē), psiholoģiskie faktori (skolā visu laiku tiek pazemots) un sociālie faktori (bieži veic naudas aizdevumus un ātros kredītus, nemaz nezinot, kā aizdevumi un kredīti tiks atdoti, tādā veidā iedzīvojas lielos parādos). Ja cilvēkam ir izteikti nelabvēlīgi bioloģiskie faktori, taču, ja viņš alkoholu nelieto, dzīvojot pat nelabvēlīgā vidē (alkoholiķu ģimenē), cilvēks noteikti nenodzersies. Toties ja cilvēkam alkoholisms nav konstatēts paaudžu paaudzē, bet viņš atrodas ļoti smagos sociālos apstākļos, pastāv iespēja, ka, lietojot apreibinošos dzērienus, cilvēkam draud attīstīties alkoholisms.

Ja visi šie iepriekš nosauktie faktori pārklājas, t.i., ja cilvēkam ir alkoholisms konstatēts paaudžu paaudzēs, ja cilvēks visu laiku tiek pazemots un ja viņš atrodas smagos sociālos apstākļos, tad pastāv iespēja, ka atkarība no alkohola veidosies pat ļoti strauji, un to būs grūti apturēt.

Alkoholismu izārstēt nevar, toties to var apturēt uz tik ilgu laiku, cik ilgi vēlas pats cilvēks, piemēram, cilvēks, kurš ir bijis atkarīgs no alkohola, bet jau vairākus gadus nelieto, vienu vakaru kaut vai nedaudz iedzerot, ir pakļauts atkarības progresēšanai no jauna.

Atkarības definējums, atkarību izraisošo vielu klasifikācija un alkoholisma veidošanās

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *